> Priroda
Kriterij vrednovanja rada učenika

U prilogu možete vidjeti kriterij vrednovanja rada učenika.

Međunarodni dan zaštite životinja-World Animal Day

Autor: Ana Budojević, 4. 10. 2012.

Međunarodni dan zaštite životinja obilježava se svake godine 4. listopada s naglaskom na jedinstven odnos ljudi i životinja i važnost životinja u našem životu.
Prvi je put taj dan obilježen 1931. tijekom konvencije ekologa u Firenci kako bi se upozorilo na ugrožene životinje, a prerastao je u događaj posvećen svim životinjama. Udruge za zaštitu životinja diljem svijeta obilježavaju taj dan kako bi upozorile ljude na probleme životinja te ih potaknule na razmišljanje o svojem odnosu prema njima.

Po podacima svjetskih organizacija, svaki dan izumre od 50 do 150 vrsta, a najistaknutije od onih koje se nalaze pred izumiranjem su morske kornjače, gorile, pande, slonovi, kitovi, tigrovi... Životinje uglavnom ugrožava čovjek. U svijetu je poznato oko 1,9 milijuna vrsta živih bića, a pretpostavlja se da ih je gotovo stotinu puta više.
Hrvatska je jedna od najbogatijih europskih zemalja po biološkoj raznolikosti. Velika raznolikost kopnenih, morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta te znatnim udjelom endema. U Hrvatskoj je danas poznato oko 38.000 vrsta, a pretpostavlja se da je taj broj znatno veći, od 50.000 do više od 100.000. Primjerice, u posljednjih nekoliko godina opisano je 198 novih svojti kopnenih beskralješnjaka, 146 slatkovodnih i 20 svojti morskih beskralješnjaka. Otkrivene su i tri za znanost potpuno nove vrste slatkovodnih riba. To pokazuje da je stvarna biološka raznolikost u Hrvatskoj mnogo veća nego što pokazuju službeni podaci.
U Hrvatskoj obitava velik broj životinjskih svojti ugroženih u Europi, što je povezano s očuvanim staništima. Dosad je Državni zavod za zaštitu prirode izradio crvene popise ugroženih kralješnjaka, leptira, vretenaca, špiljske faune, obalčara i trčaka. Na temelju Zakona o zaštiti prirode divlje vrste proglašavaju se strogo zaštićenima i zaštićenima zbog njihove ugroženosti i međunarodnih ugovora koje je Hrvatska potpisala. Kršenje zakona kažnjivo je novčanom kaznom od pedeset kuna do sto tisuća kuna.
Državni zavod za zaštitu prirode sudjelovao je u obilježavanju Međunarodnog dana zaštite životinja, koje je održano jučer (3. listopada) u organizaciji Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo na Bundeku.

izvor: http://www.dzzp.hr

Priroda

U priloženim dokumentima nalazi se prezentacija "Prirodna ljekarna". Pogledaj ju i saznaj koje voće i povrće pomaže tvome organizmu!

18.05.2024. 12:37
Naša mala knjižnica: Zvuk - Knjižnica Voltino
Početak događanja: 20.05.2024 10:00. Druženje sa grupom Slonići uz projekt Ibis Grafike Naša mala knjižnica.

17.05.2024. 17:14
Pričom po Zagrebu - Coprnica Dragica - Knjižnica Selčina
Početak događanja: 24.05.2024 09:00. Lutkarska pričaonica u sklopu projekta Knjižnica širom otvorenih vrata

> Priroda